Oh Crus fiel (Vienes Santo)
  • Richard MixRichard Mix
    Posts: 2,768
    I've just noticed this translation in Flor y Canto and thrown a score together for Friday:

    name: Adoracion de la Cruz;
    user-notes: Crux Fidelis;
    commentary: tr. anonimo;
    annotation: Hym. iii;
    centering-scheme: latin;
    %fontsize: 12;
    %spacing: vichi;
    %font: OFLSortsMillGoudy;
    %width: 5;
    %height: 11;
    %%
    (c4)
    O(e) Cruz(e) fiel(f) y(ed) ve(g)ne(g)ra(hj)ble!(j.) (,) Ár(jk)bol(j) no(j)ble(i) del(h) per(j)don;(iHG.) (;) Sin(g) i(h)gual(j) es(i) tu(h) fo(g)lla(h)je,(g.) (,) Sin(h) i(i)gual(g) tu(g) fru(e)to_y(h) flor(h.d.) (;) Dul(e)ce(g) le(g)ño,(e) dul(g)ces(h) cla(h)vos(g.) (,) Que(h) sos(i)tie(g)nen(hg) al(fe) Se(d)ñor.(e.) (::)
    2. ¡Can(e)ta,(e) pues,(f) oh(ed) len(g)gua(g) mí(hj)a!(j.) (,) la(jk) ba(j)ta(j)lla(i) del(h) Se(j)ñor;(iHG.) (;) Que(g) re(h)sue(j)nen(i) a(h)la(g)ban(h)zas(g.) (,) En(h) ho(i)nor(g) del(g) ven(e)ce(h)dor;(h.d.) (;) ¡Có(e)mo(g) con(g)quis(e)tó(g) la(h) muer(h)te!(g.) (,) Nues(h)tro(i) San(g)to(hg) Re(fe)den(d)tor.(e.) (::)
    3. Con(e) es(e)pi(f)nas(ed) co(g)ro(g)na(hj)do(j.) (,) Y(jk) tran(j)si(j)do(i) de(h) do(j)lor(iHG.) (;) U(g)na(h) lan(j)za(i) ha(h) tras(g)pa(h)do(g) (,) Su(h) ben(i)di(g)to(g) co(e)ra(h)zón;(h.d.) (;) Fuen(e)te_a(g)brien(g)do,(e) por(g) no(h)so(h)tros,(g.) (,) De(h) di(i)vi(g)na(hg) re(fe)den(d)ción.(e.) (::)
    4. Ya(e) ter(e)mi(f)na(ed) la(g) gran(g) o(hj)bra(j.) (,) Que(jk) su_a(j)mor(j) de(i)ter(h)mi(j)nó,(iHG.) (;) En(g)car(h)na(j)do,(i) pa(h)ra(g) dar(h)nos(g.) (,) Vi(h)da_e(i)ter(g)na_y(g) sal(e)va(h)ción;(h.d.) (;) O(e)fre(g)cien(g)do_el(e) cuer(g)po_y(h) san(h)gre,(g.) (,) En(h) el(i) le(g)ño(hg) de(fe) la(d) cruz.(e.) (:) A(efe)men.(d.e.) (::)
    Thanked by 1janetgorbitz
  • I made a portuguese version of Crux Fidelis. In these gabc notation are the hymn version for the divine office:

    name: Cantem meus lábios a luta;
    office-part: Hino;
    mode: 1;
    commentary: Hino do Ofício de Leituras da Semana Santa;
    annotation: H.;
    annotation: I;
    %width: 4.5;
    %height: 11;
    %spacing: vichi;
    %font: 12;
    %%
    (c4) Can(d)tem(e) meus(g) lá(h_)bios(g) a(j) lu(i_)ta(hg) (,) que(i) so(i)bre'a(j) Cruz(kl) se(h) tra(g)vou;(jvIH) (:) can(-hj)tem(i_) o(g) no(ge)bre(f) tri(dc)un(de)fo(efe) (,) que(d) no(d) ma(h)dei(h_)ro'al(g)can(d)çou(fvED) (:) o(-hj) Re(i_)den(g)tor(ge) do'u(f)ni(dc)ver(de)so(efe) (,) quan(d)do(d) por(h) nós(h_) se'i(g)mo(d)lou(fvED) 2.(::) O(d) Cri(e)a(g)dor(h_) te(g)ve(j) pe(i_)na(hg) (,) do(i) pri(i)mi(j)ti(kl)vo(h) ca(g)sal,(jvIH) (:) que(-hj) foi(i_) fe(g)ri(ge)do(f) de(dc) mor(de)te,(efe) (,) co(d)men(d)do'o(h) fru(h_)to(g) fa(d)tal,(fvED) (:) e(H) mar(j)cou(i_g) lo(ge)go'ou(f)tra(dc) ár(de)vo(e)re,(efe) (,) pa(d)ra(d) cu(h)rar-(h_) nos(g) do(d) mal.(fvED) 3.(::) Tal(d) or(e)dem(g) foi(h_) e(g)xi(j)gi(i_)da(hg) (,) na(i) o(i)bra(j) da(kl) sal(h)va(g)ção:(jvIH) (:) cai(-hj) o'i(i_)ni(g)mi(ge)go(f) no(dc) la(de)ço(efe) (,) de(d) su(d)a(h) pró(h_)pria'in(g)ven(d)ção.(fvED) (:) do(-hj) pró(i_)prio(g) le(ge)nho(f) da(dc) mor(de)te,(efe) (,) Deus(d) fez(d) nas(h)cer(h_) re(g)den(d)ção.(fvED) 4.(::) Na(d) ple(e)ni(g)tu(h_)de(g) dos(j) tem(i_)pos,(hg) (,) a(i) ho(i)ra(j) san(kl)ta(h) che(g)gou(jvIH) (:) e,(-hj) pe(i_)lo(g) Pai(ge) en(f)vi(dc)a(de)do,(efe) (,) nas(d)ceu(d) do(h) mun(h_)do'o(g) au(d)tor;(fvED) (:) e(-hj) du(i_)ma(g) Vir(ge)gem(f) no(dc) sei(de)o,(efe) (,) a(d) nos(d)sa(h) car(h_)ne(g) to(d)mou.(fvED) 5.(::) Seis(d) lus(e)tros(g) ten(h_)do(g) pas(j)sa(i_)do,(hg) (,) cum(i)priu(i) a(j) su(kl)a(h) mis(g)são.(jvIH) (:) Só(-hj) pa(i_)ra(g) e(ge)la(f) nas(dc)ci(de)do,(efe) (,) li(d)vre(d) se'en(h)tre(h_)ga'a(g) pai(d)xão.(fvED) (:) Na(-hj) Cruz(i_) se'e(g)le(ge)va'o(f) Cor(dc)dei(de)ro,(efe) (,) co(d)mo(d) per(h)fei(h_)ta'o(g)bla(d)ção.(fvED) 6.(::) Gló(d)ria'e(e) po(g)der(h_) à(g) Trin(j)da(i_)de.(hg) (,) ao(i) Pai(i) e'ao(j) Fi(kl)lho,(h) lou(g)vor.(jvIH) (:) Hon(-hj)ra'ao(i_) Es(g)pí(ge)ri(f)to(dc) San(de)to.(efe) (,) E(d)ter(d)na(h) gló(h_)ria'ao(g) Se(d)nhor(fvED) (`) que(-hj) nos(i_) sal(g)vou(ge) pe(f)la(dc) gra(de)ça(efe) (,) e(d) nos(d) re(h)miu(h_) pe(g)lo'a(d)mor.(fvED) (::) A(c)mém.(d) (::)


    name: O fel lhe dão por bebida;
    office-part: Hino;
    mode: 1;
    commentary: Hino das Laudes da Semana Santa (e ofício de trevas de 6ªfeira santa);
    annotation: H.;
    annotation: I;
    %width: 4.5;
    %height: 11;
    %spacing: vichi;
    %font: 12;
    %%
    (c4) O(d) fel(e) lhe(g) dão(h_) por(g) be(j)bi(i_)da(hg) (,) so(i)bre'o(i) ma(j)dei(kl)ro(h) sa(g)gra(ji)do.(h) (:) Es(-hj)pi(i_)nhos,(g) cra(ge)vos(f) e'a(dc) lan(de)ça(efe) (,) fe(d)rem(d) seu(h) cor(h_)po'e(g) seu(d) la(fe)do.(d) (:) No(-hj) san(i_)gue'e(g) á(ge)gua(f) que(dc) jor(de)ram,(efe) (,) mar,(d) ter(d)ra'e(h) céu(h_) são(g) la(d)va(fe)dos.(d) 2.(::) Ó(d) Cruz(e) fi(g)el(h_) sois(g) a(j) ár(i_)vo(h)re(g) (,) mais(i) no(i)bre'em(j) mei(kl)o'às(h) de(g)mais,(jvIH) (:) que(-hj) sel(i_)va'al(g)gu(ge)ma(f) pro(dc)duz,(defe) (,) com(d) flor(d) e(h) fru(h_)tos(g) i(d)guais.(fvED) (:) Ó(-hj) le(i_)nho'e(g) cra(ge)vos(f) tão(dc) do(de)ces,(efe) (,) um(d) do(d)ce(h) pe(h_)so(g) le(d)vais.(fvED) 3.(::) Ár(d)vo(e)re,(g) in(g)cli(h_)na'os(g) teus(j) ra(i_)mos,(hg) (,) a(i)bran(i)da'as(j) fi(kl)bras(h) mais(g) du(ji)ras.(h) (:) A(-hj) quem(i_) te(g) fez(ge) ger(f)mi(dc)nar(defe) (,) mi(d)no(d)ra(h) tan(h_)tas(g) tor(d)tu(fe)ras.(d) (:) Lei(-hj_)to(i_) mais(g) bran(ge)do'o(f)fe(dc)re(de)ce(efe) (,) ao(d) San(d)to(h) Rei(h_) das(g) al(d)tu(fe)ras.(d) 4.(::) Só(d) tu,(e) ó(g) Cruz(h_) me(g)re(j)ces(i_)te,(hg) (,) sus(i)ter(i) o(j) pre(kl)ço(h) do(g) mun(ji)do(h) (:) e(-hj) pre(i_)pa(g)rar(ge) pa(f)ra'o(dc) náu(de)fra(e)go(efe) (,) um(d) Por(d)to,(d) em(h) mar(h_) tão(g) pro(d)fun(fe)do.(d) (:) Quis(h) o(j) Cor(i_g)dei(ge)ro'i(f)mo(dc)la(de)do(efe) (,) ba(d)nhar-(d)te'em(h) san(h_)gue(g) fe(d)cun(fe)do.(d) 5.(::) Gló(d)ria'e(e) po(g)der(h_) à(g) Trin(j)da(i_)de.(hg) (,) ao(i) Pai(i) e'ao(j) Fi(kl)lho,(h) lou(g)vor.(jvIH) (:) Hon(-hj)ra'ao(i_) Es(g)pí(ge)ri(f)to(dc) San(de)to.(efe) (,) E(d)ter(d)na(h) gló(h_)ria'ao(g) Se(d)nhor(fvED) (`) que(-hj) nos(i_) sal(g)vou(ge) pe(f)la(dc) gra(de)ça(efe) (,) e(d) nos(d) re(h)miu(h_) pe(g)lo'a(d)mor.(fvED) (::) A(c)mém.(d) (::)
    Thanked by 1Richard Mix